Home

School

Parents

Contact

Governors

 Active Members

Name Role(s) Start Date Committee(s)

Mrs Julie Broadbent

Headteacher 4 November 2013

All Committees

Ms Mary Kerry Co-opted Governor 16 November 2015 Standards & Wellbeing
Mr Ashley Beeden Parent Governor 27 April 2015 Standards & Wellbeing - Chair
Mr Tim Rosindell Parent Governor & Vice Chair 23 November 2015 Standards & Wellbeing
Mr Robert Willmer Co-opted Governor 26 September 2016 -
Mr Richard Smith Co-opted Governor 16 November 2015
Resource Management - Chair
Strategy
Ms Sandra Fitton-Wilde Co-opted Governor & Chair of Governors 14 November 2016
Standards & Wellbeing
Strategy
Mrs Sarah Hickling Co-opted Governor 19 June 2017
Standards & Wellbeing
Resource Management
Strategy
Miss Charlene Marriott Staff Governor 26 September 2018 All Committees
Mr Craig Sutcliffe Staff Governor 19 September 2018

All Committees

Mrs Sally Bridges Parent Governor 28 September 2018 Pending

The Governing Body Action Plan is available

A full list of school governors, including summary information and former members who did or did not complete the 4-year term of office, is available.

Governing Body Newsletter Autumn 2018

 

Take a look at our school prospectus View